معرفی اجمالی چاپ دیجیتال

06 مارس 2023

چاپ دیجیتال یکی از کاربردی ترین انواع چاپ است در این مطلب به بررسی اجمالی این چاپ خواهیم پرداخت.
چاپ دیجیتال روشی از چاپ است که در آن طرح مورد نظر شما به طور مستقیم به دستگاه چاپ فرستاده می‌شود.

چاپ دیجیتال

در واقع در چاپ دیجیتال ما نیاز به هیچ صفحه‌ای برای اعمال طرح بر روی سطح نداریم و همین موضوع باعث می‌شود زمان فرآیند چاپ به پایین‌ترین حالت ممکن کاهش پیدا کند.
پس باید در نظر داشت خدمات این نوع چاپ مناسب برای تیراژ پایین و فوری است.
چاپ دیجیتال به نسبت انواع چاپ در تیراژهای بالاتر قیمت بالاتری دارد.
این چاپ بسیار مناسب خدمات فوری چاپ مثل چاپ کارت ویزیت بروشور و کاتالوگ در تیراژ پایین‌تر از هزار است.
چاپ دیجیتال معمولا با دو دستگاه چاپ دیجیتال لیزری و چاپ دیجیتال جوهرافشان صورت می‌پذیرد.
نکته قابل توجه دیگر در مورد چاپ دیجیتال این است که چون در این نوع چاپ ما به هیچ صفحه‌ای جهت اعمال طرح نیاز نداریم پس اعمال طرح جدید و همچنین غلط‌‌گیری طرح در دست چاپ نیاز به صرف زمان و هزینه ندارد همین موضوع باعث محبوبیت روزافزون این چاپ شده است.
برای درک بهتر از موضوع تفاوت چاپ دیجیتال با چاپ افست باید ابتدا به توضیح چاپ افست پرداخت.
چاپ افست از متداول‌ترین روشهای چاپ است که در این شیوه چاپ ابتدا تصویر جوهرشده یا جبران از طرح مورد نظر برای چاپ به یک پلیت لاستیکی و بعد از آن به سطح چاپ منتقل می‌شود.
باید در نظر داشت در چاپ افست تقریبا هیچ فرصتی برای اشتباه وجود ندارد و تصحیح طرح مورد نظر تنها با صرف زمان و هزینه زیاد قابل اجرا است.
در چاپ افست کیفیت چاپ در بعضی از جزییات بالاتر می‌رود اما اگر شما نیاز به چاپی دارید که علاوه بر سریع بودن در فرایند چاپ همراه با حفظ کیفیت بتوانید نمونه نهایی کار خود را قبل از چاپ مشاهده کنید احتمالا چاپ دیجیتال برای شما گزینه قابل توجه تری خواهد بود.
در دنیای امروز با پیشرفت سریع محصولات دیجیتال باید در نظر داشت که به سرعت تفاوت کیفیت چاپ دیجیتال و آنالوگ از بین خواهد رفت.
در این دوره تمامی خدمات که ما از آنها استفاده می‌کنیم دو فاکتور اساسی و قابل اتکا دارند اول اینکه تمامی خدماتی که ما از آنها بهره می‌بریم می‌بایست قابل شخصی‌سازی باشند یعنی تک تک افراد مایلند سلیقه خود را در خدماتی که می‌گیرند اعمال کنند.
مثلا شما به فروشگاه‌هایی می روید که بیشتر حق انتخاب داشته باشید یا رستورانی را انتخاب خواهید کرد که بتوانید بیشتر آیتم انتخابی خود را به سلیقه خود نزدیک کنید
پس تمامی مشاغل خدماتی باید فضایی درست کنند که مشتری با انعطاف بیشتر مجموعه بتواند سلیقه خود را تا بالاترین سطح ممکن اعمال کند.
نکته دوم سرعت است در این عصر که زندگی با سرعت سرسام آوری در حال حرکت است آن مجموعه‌های خدماتی به بالاترین حد رضایت خواهند رسید که بتوانند در کمترین زمان ممکن بهترین خدمت را ارایه بدهند.
مشتری در این دوره می‌پسندد بلافاصله بعد از اینکه چیزی را پسندید آن را تهیه کند.
و گاهی حتی موضوع مهم‌تر از پسندیدن است و گاهی ما لازم داریم بلافاصله بعد از احساس نیاز به یک خدمت بتوانیم آن را تهیه کنیم.
با توجه به این دو نکته چاپ دیجیتال دقیقا ویژگی های یک خدمت متناسب با این عصر را دارد.
اول اینکه مشتری می‌تواند تماما سلیقه خود را در این نوع از چاپ اعمال کند وحتی اگر جایی خواست روند را متوقف کرده و تغییرات را انجام دهد دوم اینکه در سریع‌ترین زمان ممکن با حفظ کیفیت مطلوب به خواسته خود برسد.
چاپ افست با اینکه بالاترین کیفیت چاپ را دارد اما گاهی تا شش ماه زمان میبرد.
باید امید داشت با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی و ابزارهای رباتیک و ایده‌های خلاق چاپ دیجیتال در آینده بسیار نزدیک مهم‌ترین نوع چاپ باشد.
مورد دیگر در چاپ دیجیتال این است که در این نوع از چاپ مواد شیمیایی و کاغذ کمتری مصرف می شود زیرا جوهر و تونر در سطح کاغذ باقی میماند و جذب کاغذ نخواهد شد.
برای جمع بندی مطلب به ویژگی‌های این چاپ خواهیم پراخت.

  • زمان سریع‌تر
  • مناسب برای تیراژ پایین
  • کیفیت بالا با حفظ هزینه کم برای هر واحد
  • قابلیت شخصی‌سازس با سلیقه مشتری
  • امکان تغییر و تصحیح طرح
  • متناسب با محیط زیست با صرف کمتر کاغذ و جوهر
    _ کیفیت پایین‌تر در بعضی از جزییات
    _ قیمت بالاتر نسبت به افست

دیدگاه شما

مطالب پر بازدید
صفحه‌ آرایی کتاب یک تخصص است
صفحه آرایی تخصصی کتاب

ممکن است گمان کنید صفحه‌ آرایی کتاب کار ساده‌ای است و عنوان «صفحه آرایی تخصصی کتاب» عبارتی اغراق شده است. به خصوص که وقتی یک کتاب ...

هزینه صفحه آرایی کتاب و پایان نامه
هزینه صفحه آرایی کتاب و پایان نامه

هزینه صفحه آرایی کتاب به عوامل مختلفی بستگی دارد. ولی در نهایت از یک محدوده خاصی کمتر یا بیشتر نمی‌شود. همانطورکه ویراستاری، به خوانا شدن کتاب ...

صفحه آرایی در ایندیزاین به طور خلاصه
صفحه بندی در ایندیزاین

قطعا نرم افزار ایندیزاین بهترین گزینه برای صفحه آرایی است. هرچند صفحه آرایی در نرم افزارهای مانند ورد نیازهای ابتدایی ما را فراهم می‌کند و ...

طراحی جلد کتاب چه نکاتی دارد؟
طراحی جلد کتاب

جلد یک کتاب نشان دهنده تمام محتویات داخل کتاب است پس باید در طراحی آن دقت بسیاری شود. درست است که همیشه می‌گوییم  که نباید ...

چاپ دیجیتال کتاب بهتر است یا افست؟
چاپ کتاب دیجیتال

چاپ کتاب به دو صورت افست و دیجیتال انجام می‌شود. چاپ افست کتاب زمان‌بر است و برای تیراژ زیاد استفاده می‌شود. چنین چاپی در تیراژ ...

آشنایی کامل با چاپ افست
افست

چاپ افست را می‌توان متداول‌ترین و قدیمی‌ترین روش چاپ نام برد. کلمه‌ی افست (Offset) به معنای غیر تماسی است. به این صورت که متریال مورد ...