چاپ cmyk و ۷ نکته حیاتی که باید بدانید

3 اردیبهشت 1402 زمان مطالعه: 3 دقیقه

قبل از توضیح نکات برای چاپ CMYK باید به تعریفی که از این نوع چاپ داریم، بپردازیم. CMYK که به آن چهار رنگ نیز می گویند یک حروفچینی مبتنی بر چهار رنگ است که توسط پرینترها، مانیتورها، چاپ‌های تبلیغاتی و کارت ویزیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مخفف از کلمات Cyan، Magenta، Yellow و Key (کلید/قاب کاغذ) است که به ترتیب، آبی، قرمز، زرد و سیاه را معرفی می کند.

چاپ چهار رنگ cmyk

حالا که تعریفی از چهار رنگ داریم، به نکات برای چاپ CMYK می‌ پردازیم:

۱- استفاده از فضای رنگی CMYK طراحی:

برای طراحی چیزی که قرار است بر روی کاغذ چاپ شود، باید از فضای رنگی CMYK استفاده کنید.

در صورت استفاده از فضای رنگی دیگری مانند RGB، رنگ‌های چاپی درست نمایش داده نمی‌شوند و در نتیجه تنظیمات پاکت و مسائل قابل نظر برای چاپ چهاررنگ کارامد نخواهد بود.

۲- استفاده از فضای رنگی صحیح:

در طراحی و چاپ، هر فضای رنگی دارای رنگ ریزی فردی می‌باشد که از آن برای تولید رنگ‌های چاپی استفاده می‌شود. در اینجا، باید به نوع حروفچینی چاپ eithc Pantone Coated یا CMYK دقت کرد تا شما قادر به تبدیل تنظیمات فضای رنگی صحیح چهار رنگ باشید.

۳- تنظیم تراش های کاغذ و تنظیمات پاکت:

برای تنظیم تراش و پاکت، باید به این نکات توجه شود که تا حد امکان از فضای رنگی CMYK استفاده شود و کیفیت چاپ همواره بهتر است.

۴- استفاده از تنظیمات ابعاد و قالب‌بندی:

کمترین و مربوط به نوع چاپی بودن زمانی می تواند فونت‌ها و ابعاد را کاهش دهد که در تنظیمات قالب بندی برای چاپ چهار رنگ بسیار دقت کنید و تمام راه حل های زمانی را رعایت کنید که آن را بهتر می کند.

۵- استفاده از فایل‌های با وضوح مناسب:

برای چاپ CMYK باید از فایل مناسب، با وضوح مناسب استفاده کنید. در واقع، دقت و وضوح تصاویر و گرافیک ها باید بسیار بالا باشد و کمتر به کاربردهای کوچک و توصیف با طول عمر کوتاه.

۶- انتخاب مناسب هماهنگ با نوع کاغذ:

برای چاپ CMYK، نوع کاغذ مناسب باید انتخاب شود. این نوع کاغذ باید تقریباً به همان نوعی یا پنجره کاغذی، برای تولید هر چیزی همه کاره باشد.

۷- کنترل کیفیت خروجی چاپ:

با استفاده از میزکار طراحی مربوطه، تنظیمات کیفیت پرینتر و سایر تنظیمات شبکه، مطمئن شوید که تنظیمات چهار رنگ برای چاپ به صورت خوبی انجام شده‌اند و از کیفیت خروجی چاپ مطمئن باشید.

از طرفی، CMYK یک حروفچینی چاپی بوده و هر انتخاب صحیح مربوط به نوع چاپی، صفحات ویندوز، نمایشگرها و روش های لوکس را برای سایر حروفچینی ها پوشش می‌دهد. لذا تنظیمات CMYK برای چاپ بسیار کارآمد و مفید است.

برچسب‌ها

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *