طراحی جلد و نکاتی که باید رعایت کرد

1 اسفند 1401 زمان مطالعه: 7 دقیقه

قبل از پرداختن به نکات مهم در طراحی جلد کتاب که آخرین مرحله از فرآیند چاپ کتاب است، باید بدانیم جلد کتاب شامل چه قسمت‌هایی است و در طراحی هر یک از این قسمت‌ها چه نکاتی را باید در نظر گرفت. چون بالاخره ویرایش روی طراحی نهایی جلد کتاب هم تاثیر می گذارد. اولین راه فیزیکی که مخاطب شما با کتاب شما ارتباط برقرار می کند از طریق جلد کتاب است. برای این کار جلد باید تصاویر جذابی داشته باشد و مفهوم کلی کتاب را در یک نگاه به مخاطب منتقل کند.

طراحی جلد کتاب

اغلب، وقتی برای اولین بار با کسی ملاقات می کنیم، ناخودآگاه بر اساس ظاهر آن شخص نتیجه گیری می کنیم. گرچه این کار همیشه مورد انتقاد قرار گرفته است، اما اجتناب ناپذیر است. چون اولین چیزی که از طرف مقابل می گیریم ظاهر این شخص است. همین اتفاق با معرفی یک کتاب جدید می افتد: طراحی جلد کتاب منجر به قضاوت در مورد محتوای آن می شود.  اولین کاری که باید برای طراحی انجام دهید تجزیه و تحلیل و جمع آوری تمام اطلاعات است. آیا باید بررسی کنید که کتاب را برای چه کسی نوشته اید؟ مخاطب خود را تعریف کنید. سن و جنس آنها را در نظر بگیرید. نوع فرهنگ مخاطب را مشخص کنید. از کتاب های دیگر ایده بگیرید و جلد کتاب های پرفروش را تجزیه و تحلیل کنید تا راز موفقیت آنها را بیابید. نکات مهم و کلیدی هر کتاب را بررسی کنید. معمولا در کتابفروشی ها، کتاب هایی که توجه عموم را به خود جلب می کنند، کتاب هایی با طرح جلد زیبا و جذاب هستند. رنگ و عنوان جلد کتاب تاثیر زیادی در جذب مخاطب دارد. اگر نکات و ویژگی های مهمی در کتاب وجود دارد، یادداشت کنید و حتما به طراح جلد کتاب بگویید. مواردی که برای جلد کتاب لازم است عبارتند از: نام نویسنده، عنوان کتاب، تصاویر، عطف و طبقه بندی.

تاثیر طراحی جلد بر فروش

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه کتاب هایی و در چه موضوعاتی به طراحی جلد و چیدمان خود نیاز دارید، در اینجا لیستی از انواع کتاب هایی که نیاز به طراحی جلد دارند را آماده کرده ایم:

  • جلد کتاب درسی
  • جلد کتاب کودک
  • جلد کتاب عاشقانه
  • جلد کتاب شعر
  • جلد کتاب جدید
  • جلد کتاب داستان

عناصر لازم برای پشت جلد کتاب عطاف، شرح مختصر کتاب، نقل قول، بارکد و قیمت است. پشت جلد کتاب باید شامل تمام نکات مهم و خلاصه ای از کتاب باشد تا مخاطب را تشنه مطالعه نگه دارد.

طراحی خلاقانه جلد کتاب

جلد کتاب دارای چند سطر توضیح و کتیبه است. گاهی ممکن است یک سوال یا حاوی پیام خاصی باشد. مثلاً اگر کتاب در ژانر عاشقانه است، جلد کتاب باید لحن و تصاویر عاشقانه داشته باشد تا مخاطب بتواند با آنها ارتباط برقرار کند. اگر یک کتاب موفقیت‌محور نوشته‌اید، ممکن است بخواهید متن خود را با یک جمله پرسشی شروع کنید تا مخاطبان خود را علاقمند و آماده خواندن کتاب کنند.نویسندگان کتاب، هزینه ای که برای طراحی جلد می پردازند، هزینه ای ضروری است و در مقایسه با بقیه موارد مورد نیاز برای چاپ، هزینه بسیار کمی دارد. در عین حال باعث افزایش فروش و موفقیت نویسنده می شود. پس با خیال راحت برای طراحی جلد پول خرج کنید.

طراحی جلد

اولین قسمتی که عموم مردم با کتاب همراه می کنند جلد آن است. این ارتباط باید در اسرع وقت انجام شود. بنابراین ترکیب بهینه متن و تصویر در طراحی جلد کتاب بسیار مهم است. روی جلد کتاب، معمولاً نام نویسنده، عنوان کتاب و موضوع آن در کنار تصویر یا پیام اصلی کتاب قرار می گیرد. ما با استفاده از بهترین طراحان گرافیک، طرح هایی با کیفیت و خلاقانه ارائه می دهیم. زیرا حساسیت طراحی جلد کتاب را از نظر تاثیر آن بر فروش می دانیم.

پشت جلد کتاب

پشت یک کتاب معمولاً به خلاصه ای از کتاب یا مقدمه ای برای نویسنده اختصاص دارد. وقتی می خواهید خلاصه ای از یک کتاب بنویسید، باید به تمام سوالات احتمالی خواننده پاسخ دهید و از طرفی خیلی با وسواس، علائم نگارشی را چک کنید تا خواننده با خودش بگوید: «این کتاب من است».اگر کتابی علمی یا آموزشی است، بهتر است در انتهای کتاب صلاحیت علمی و زندگینامه نویسنده قید شود. بنابراین مخاطب احساس می کند که نویسنده پوشش لازم را به موضوع دارد.

نکات مهمی که در طراحی جلد باید در نظر گرفت

قبل از معرفی صحافی ماشینی، کتاب ها را با دست صحافی و ورق می زدند و با موادی مانند طلا و سنگ های قیمتی تزئین می کردند. این روند تا اوایل قرن بیستم پیشرفت چندانی نداشت و از آن زمان با رنسانس و جنبش های هنری، تغییرات چشمگیری در صحافی کتاب نیز به وجود آمد. در اینجا ۵ نکته دیگر برای طراحی جلد کتاب آورده شده است:

طراحی هوشمند جلد کتاب

عنوان اولین و مهمترین بخش طراحی جلد کتاب است که باید در نظر گرفته شود. در مورد اندازه حرف، باید به راحتی خوانده شود. بهترین فونت برای تیتر فونتی با فونت خوانا و اندازه مناسب است. همچنین در عنوان کتاب از رنگ هایی که بیش از حد با تصاویر روی کتاب ترکیب شده اند استفاده نکنید.

از یک عبارت جذاب استفاده کنید

استراتژی جذب مخاطب، تشویق خواننده به خواندن مطالب کتاب با عبارت، نقل قول و … است. انتخاب عبارت مناسب برای طراحی جلد کتاب بستگی به ژانر کتاب دارد. مثلا،؛ برای کتاب های داستانی، یک تیزر خوب خلاصه ای از داستان است. در کل کتاب چه گذشت و اوج داستان کجاست. این خلاصه را برای مدت طولانی بنویسید و از فونت های کوچک و رنگ های غنی استفاده کنید.برای کتاب های غیرداستانی ذکر کلمات کلیدی ضروری است. سعی کنید آنها را در عبارت درست بگنجانید.

انتخاب فونت و تصویر مناسب

در طراحی جلد کتاب بهتر است از ۲ نوع فونت بیشتر استفاده نشود. تنوع فونت ها باعث می شود کتاب شما غیرحرفه ای و گسسته به نظر برسد. اگر بتوانید فونتی را انتخاب کنید که افراد زیادی به صورت روزانه از آن استفاده نمی کنند، حتی بهتر است و باعث می شود مخاطب احساس کند که یک کتاب خاص است.

بسیاری بر این باورند که طرح شخصی تاثیر زیادی در جذب مخاطب دارد. مثلا؛ اگر در طراحی جلد از چهره استفاده شود، احتمالاً خوانندگان بیشتری را به خواندن کتاب ترغیب می کند. از آنجایی که درک اولیه بسیاری از افراد از طریق چشم است، با دیدن تصویر یک فرد، سعی می کنند زندگی و داستان پنهان پشت تصویر را کشف کنند و بر این اساس فروش کتاب افزایش می یابد. 

برچسب‌ها

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *